Probiyotik Nedir ve Faydaları Nelerdir?
0

Probiyotik Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Yazar: WebEczanem Okunma: 20655

Probiyotik Nedir ve Faydaları Nelerdir?

PROBİYOTİK NEDİR?

Probiyotikler, sindirim sisteminde bulunan ve işleyişi olumlu anlamda geliştiren bakteri grubudur. 1953 yılında resmi olarak “probiyotikler” olarak adlandırılmıştır. Probiyotikler pek çok araştırmaya konu olmuşlardır ve ilk ciddi çalışmalar Paris’te 20. yüzyıl’ın sonlarında Henry Tissier ile Eli Metchnikoff’un içinde bulunduğu bir grup öncü mikrobiyolog tarafından yapılmaya başlanmıştır.

Canlı mikroorganizma olarak adlandırılan probiyotikler, faydalı bakterilerdir. Bağırsaklarımızda 100 trilyon kadar canlı bakteri bulunmaktadır ve bu bakterilerin bir kısmı zararlı bakteri olarak tanımlanırken diğer kısmı ise faydalı bakteri olarak nitelendirilmektedir. Faydalı bakteri olarak nitelendirilen kısım sağlıklı kişilerde bolca bulunur. Faydalı bakteriler bağırsak emilimini sağlar ve aynı zamanda bazı vitaminleri üretirler.

Bağışıklık sisteminin iyi çalışmasını sağlayan probiyotikler, bakterilerden koruduğu gibi besinlerin sindirimini ve emilimini sağlar. Probiyotikler, bağırsak sağlığı açısından oldukça önemlidir. Sindirim sistemi açısından önemli bir yere sahip olan probiyotikler aynı zamanda bağışıklık sistemi, tansiyon ve kolesterol yüksekliğine de iyi gelmektedir.

“Yaşam için iyi” anlamına gelen probiyotikler, bazı ilaçların etkisiyle azalabilirler. Antibiyotikler başta olmak üzere bazı ilaçlar zararlı bakterilerle birlikte yararlı bakterileri de ortadan kaldırır. İlaçların yanı sıra aşırı işlenmiş gıdalar ve fiberden zengin olmayan bir diyet vücuttaki probiyotiklerin azalmasına neden olan diğer faktörlerdendir. Probiyotiklerin azalmasında etkili rol oynayan unsurlar bunlarla sınırlı değildir. Uzun süre devam eden ishal, stres, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı gibi durumlar probiyotiklerin azalmasına neden olur.
Probiyotikler bağırsaklarda geçici olarak bulunduklarından dolayı her gün düzenli olarak alınması gerekmektedir. Bir bakterinin probiyotik olarak tanımlanması için öncelikle bağırsağa canlı olarak ulaşması gerekmektedir. Bunun için midedeki güçlü asitlere ve safra tuzlarına dayanıklı olup, bağırsaklara canlı olarak ulaşabilmelilerdir.

Yararlı bakterilerin en yaygın çeşitlerini; bifidus regularis, lactobacillus bulgaricus, lactobacilus acidophilus ve laktik asit olarak sıralayabiliriz. Bu bakteriler vücuttaki zararlı bakterilerin çoğalmasını önlediği gibi sindirimi kolaylaştırır ve ishal, mide rahatsızlığı, şişkinlik, hazımsızlık veya gaz gibi problemlerin oluşumunu önler.
Probiyotik ihtiyacını yararlı bakteri bakımından zengin besinlerin tüketimiyle karşılayabileceğiniz gibi kapsül, tablet ve toz şeklinde satılan probiyotikleri de kullanabilirsiniz. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu probiyotiklerin aşırı tüketimi bağırsaklarda doğal olarak bulunan probiyotikleri yok edebilir.

PROBİYOTİKLERİN FAYDALARI NELERDİR?

Kabız, ishal, hazımsızlık ve şişkinlik gibi sindirim sistemi bozukluklarını giderir.
Alerjik hastalıkların tedavisinde yararlanılır.
Reflü, gastrit, ülseratif kolit, spastik kolon, chorn sendromu, bağırsak ve mide polipleri gibi sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır.
Bağışıklık sistemi bozukluklarına iyi gelir.
Vücuttaki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur.
Otoimmün hastalıkların tedavisinde etkili sonuçlar verir.
Kandaki kolesterol seviyesini düzenler.
Kan şekerini dengeler.
Hamile ve lohusaların sindirim sistemine fayda sağlar.
Karaciğer hastalıklarının tedavisinde fayda sağlar.
Depresyon tedavisinde yararlanılır.
Kansere karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.
Kemik erimesini önler.
Ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olur.
Yaşlanma etkilerini azaltır ve cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Yorumlar
Yorum yaz